ارتودنسی ثابت بهتر است یا ارتودنسی متحرک؟

سه شنبه 6 اسفند 1398
10:18
رعنا

ارتودنسی ثابت و متحرک هر کدام چه تعریفی دارند؟ برای حل چه مشکلاتی مورد استفاده قرار میگیرند؟ چرا به آن ها ثابت و متحرم میگویند؟ چه شباهت ها و چه تفات هایی دارند؟ برای حل مشکل ارتودنسی من، کدامیک از این روش ها مناسب هستند؟ با ما همراه باشید تا به طور کلامل این دو درمان ارتودنسی را با هم مقایسه کنیم و ببینیم که کدامشان برای مشا مناسب هستند.

درمان ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی یکی از زیرشاخه ها و تخصصص های دندانپزشکی است که به اصلاح روابط نادرست دندان ها و فکین میپردازند. کسی که به اصلاح این مشکلات بیماران کمک میکند متخصص ارتودنسی است. اگر شما هم دندان هایی کج دارید یا یکی از فک های شما بیش از حد جلو یا عقب است نیاز به دیدن این متخصص دارید.

ارتودنسی ثابت چیست؟

اگر وسیله مورد نیاز برای صاف کردن دندان های شما لازم باشد که از لحظه شروع تا پایان درمان ارتودنسی به دندان های شما متصل باشد، به آن وسیله دستگاه ارتودنسی ثابت میگوییم. و به روش بکار رفته برای صاف کردن دندان هایتان با این دستگاه ها نیز ارتودنسی ثابت میگویند. برخی از رایجترین ارتودنسی های ثابت عبارتند از:

· ارتودنسی لینگوال

· ارتودنسی دیمون

· ارتودنسی با بریس سرامیکی

· ارتودنسی با بریس فلزی

ارتودنسی متحرک چیست؟

اگر دستگاه هایی بکار رفته برای صاف کردن دندان های شما لازم نباشد که تا پایان دوره درمان به دندان متصل باشند میگوییم که برای شما از ارتودنسی متحرک استفاده شده است. شما هر وقت که بخواهید میتوانید این دستگاه ها را به راحتی برداشته و دوباره روی دندان های خود قرار دهید. برخی از دستگاه های ارتودنسی متحرک عبارتند از:

· ارتودنسی متحرک با اینویزیلاین (به درمان با این مورد نیز ارتودنسی نامرئی گفته میشود.)

· ارتودنسی با الاینترها

· ارتودنسی با ریتینرها

کدام درمان برای من مناسب است؟

· اگر شما کسی هستید که شرایط زیر را دارید باید انتظار داشته باشید که متخصص ارتودنسی برای شما ارتودنسی ثابت را توصیه کند:

· اگر مشکل دندان های شما جدی است برای مثال بسیار کج هستند

· اگر فراموش میکنید دستگاه ها را به موقع بعد از خوردن و آشامیدن روی دندان ها قرار دهید. (زیرا اگر در گذاشتن دستگاه ها تعهد نداشته باشید و کمتر از مدت زمان توصیه شده آن ها را استفاده کنید طول درمان بیشتر و حتی بی ثمر میشود)

· و اگر مشکلی با ظاهر دستگاه های ثابت ندارید (چون اکثر قابل مشاهده هستند)

· اگر نوجوان یا جوان هستید

اما اگر شما یکی از موارد زیر را دارید احتمالا ارتودنسی متحرک برای شما درخواست داده شود:

· اگر مشکل شما جدی نباشد

· اگر در استفاده از دستگاه های متحرک متعهد نباشید

· و اگر دوست ندارید کسی دستگاه شما را ببیند یا متوجه درمان ارتودنسی شما شود. (در این صورت نوع درمان اصطلاحا متحرک و یاارتودنسی نامرئی خواهد بود.)

· اگر بزرگسال هستید

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانستنی های دندانپزشکی (دندانپزشکی زیبایی و ایمپلنت دندان و....) می توانید به سایت کلینیک فوق تخصصی دندانپزشکی ایده آل مراجعه کنید.


[ بازدید : 11 ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دندانپزشکی است. || قدرت گرفته از Pasargadblog.ir
× بستن تبلیغات